معرفی بوئین زهرا

معرفی شهرستان بوئین‌زهرا

 

اطلاعات کلی

کشور : ایران

استان:قزوین

شهرستان :بوئین‌زهرا

بخش:مرکزی

نام(های) قدیمی :بلوک زهرا

جمعیت: 48 هزار نفر [طبق آخرین سرشماری تا سال 1391]

زبان‌ گفتاری : ترکی – فارسی

مذهب:اسلام، شیعه

 

بوئین‌زهرا شهری است در بخش مرکزی شهرستان بویین‌زهرا استان قزوین ایران.

شهرستان بوئین‌زهرا یکی از شهرستانهای استان قزوین ایران است. مرکز این شهرستان، شهر بوئین‌زهرا است و دارای شش بخش مرکزی، آبگرم، آوج، دشتابی، رامند و شال و نیزچهارده دهستان و ۳۲۰ آبادی دارای سکنه‌است. جمعیت این شهرستان برابر با ۱۵۵٬۸۸۹ نفر (تا تاریخ 1390) بوده است. استان قزوین تقریباً زلزله‌خیزترین استان کشوراست و شهرستان بوئین زهرا نیز لرزه‌خیزترین شهرستان آن[نیازمند منبع]. در سال ۱۳۴۱، زلزله‌ای در آن رخ داد و ۲۰٬۰۰۰ نفر جان باختند و بسیاری از آثار باستانی بویین زهرا فرو ریخت. از آثار باقی مانده این منطقه می توان به کاروان سرا های دوره صفویه و برج های خرقان اشاره کرد.

این شهرستان با وسعتی حدود ۵۹۸۸ کیلومتر مربع از شمال به شهر قزوین واز جنوب به استان مرکزی و همدان و از شرق به استان تهران و از غرب با شهرستان تاکستان هم مرز است. شهرستان بوئین زهرادر درجه اول از نظر پسته و سپس گردو و انگور کشت خوبی دارد. در این شهرستان پیاز و پنبه نیز کشت می‌شود. البته با توجه به آب و هوای بسیار مساعد بوئین زهرا برای کشت پسته ظرف چند سال گذشته سرمایه گذاری‌های بسیار عمده‌ای توسط بخش خصوصی برای توسعه اراضی زیر کشت پسته در این شهرستان صورت گرفته‌است. شهر بوئین زهرا در محل تلاقی راه‌های قزوین به ساوه و کرج به همدان قرار دارد.

در شهرستان بوئین زهرا ایل شاهسوند نیز زندگی می‌کنند.

از آثارموجود درتپه های باستانی شهرستان بویین زهرا؛ پیشینه ای حدود 9000 سال برای این منطقه برآورد می شود که از قدیمی ترین مناطق ایران و جهان به شمار می آید. شغل اصلی مردم بویین زهرا کشاورزی است و به طور کلی آب و هوای آن معتدل خشک است. هوای مرکز شهرستان، تابستان ها گرم و خشک و زمستان ها سرد است.

مشخصات جغرافیایی

 مشخصات جغرافیایی بوئین زهرا

جهت مشاهده در اندازه اصلی تصویر را ذخیره نمایید.

شهرستان بویین زهرا از نظر جغرافیایی در ۵۰ درجه و ۴ دقیقه درازای خاوری و ۳۵ درجه و ۴۶ دقیقه پهنای شمالی و در ارتفاع ۱۲۱۰ متری از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای این منطقه؛ معتدل مایل به گرم وخشک است. بویین زهرا در سال‌های گذشته بخشی از استان زنجان محسوب می‌شد، اما هم زمان با استان شدن قزوین، یکی از شهرستان‌های این استان به شمار آمد. این شهرستان که در جنوب خاوری استان قزوین قرار دارد، در پی زمین لرزه شدید شهریور ماه ۱۳۴۱ – برابر با سپتامبر ۱۹۶۲ – به سختی آسیب دید، اما با تلاش پی گیر و مستمر مردم و دولت، به سرعت بازسازی شد. غالب بناها و ساختمان‌های امروزی بویین زهرا بعد از زمین لرزه مزبور ساخته شده‌است. مسیرهای دست رسی به شهرستان بویین زهرا مناسب هستند و راه اصلی زنجان- قزوین از ۸ کیلومتری این شهرستان عبور می‌کند که از مهم ترین راه‌های آن‌ها است. راه‌های ارتباطی بویین زهرا به شهرستان‌های اطراف از نوع جاده‌های اصلی و آسفالته‌است به این ترتیب دست رسی این شهرستان به تهران، ساوه، قزوین و تاکستان به سهولت مقدور و میسر است. طبق سرشماری سال ۱۳۷۵ شهرستان بویین زهرا ۱۰۹۷۰۷ نفر جمعیت داشته‌است.

 

مکان های دیدنی و تاریخی

مکان های دیدنی و تاریخی بوئین زهرا

بسیاری از آثار و مکان های قدیمی و تاریخی شهرستان بویین زهرا در زلزله دهه چهل تخریب شد ولی مهم ترین آن ها را کاروان سراها‏, تپه های تاریخی, و برج های دوگانه خرقان تشکیل می دهد.

 صنایع و معادن

صنایع شهرستان بویین زهرا در دو دسته صنایع دستی و سنتی و صنایع ماشینی قابل بررسی است. صنایع دستی این شهرستان شامل: قالی بافی و گلیم بافی در شهرها و روستاهای منطقه است و صنایع ماشینی نیز محدود به کارخانه های موجود در زمینه مواد غذایی و … است.

 

کشاورزی و دام داری

کشاورزی و دام داری 

شغل اصلی مردم بویین زهرا کشاورزی است و عمده محصولات آن ها شامل غلات، بنشن، انگور و پنبه می باشد. از عمده ترین محصولات شهرستان است. دام داری نیز در کنار کشاورزی در این منطقه صورت می گیرد. دام داری های منطقه بویین زهرا بیش تر به صورت سنتی هستند و به تازه گی برخی واحد های صنعتی دام داری در این ناحیه افتتاح شده است.

 

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

برخی کلمه زهرا را تبدیل شده واژه «زرا» از «زر» به معنی مقدس دانسته و بویین را ترکیبی از «بو» و «یین» به معنی «چشمه» و «خدا» می دانند که روی هم «چشمه خدای مقدس» می شود که آن را متعلق به الهه آناهیتا – فرشته پاکی و آب های روان – می دانستند. در این منطقه معبدی به نام ناهید بوده که بعدها به «خاتون»، «بی بی»، «دختر» و … تغییر نام داده است. در کتاب «التدوین» آمده که منظور از «زهرا» دختر «روی» صاحب ری است که بقعه ای را به دخترش بخشید و او هم در آن جا بنایی کرد. «خرابه قلا» یا «قلعه خرابه» و تپه عظیم «برموده» در شمال ابراهیم آباد، حاکی از تمدنی کهن در این منطقه است. دشت قزوین، «دشتابی»، «رامند» و بویین زهرا – که درجنوب استان قزوین واقع شده است- تمدنی بسیار کهن دارند. درلا به لای صدها تپه باستانی این منطقه، می توان تمدن بزرگ و دیرینه ای به طول بیش از 9000 سال را مشاهده کرد. آثار کشف شده از جنس طلا، برنز و سفال، با نقوش شطرنجی و نقاشی حیوانات با رنگ های قهوه ای تیره، اخرایی و مایل به سبز – از حیث تنوع و تناسب در شکل و رنگ آمیزی – جزو نمونه های ارزنده سفال پیش ازتاریخ این ناحیه است.

 

اداره ثبت احوال شهرستان بوئین زهرا

 اداره ثبت احوال شهرستان بوئین زهرا درسال 1368 هجری شمسی تاسیس وشروع به کارنمود.
تعداداسناد سجلی ,ولادت تنظیم شده تاکنون 171105 نسخه می باشد. و تعداد اسناد وفات 44146 نسخه می باشداولین سند تنظیم شده مربوط به میرزا عبداله خان صفیعی فرزند میرزاموسی خان بود که درتاریخ 1304/12/08 تنظیم شده است.

 

منابع

1.دانشنامه آزاد ویکی پدیا [www.wikipedia.org]

2.ایرانگردی ، گردشگردی [www.iran-travel.blogfa.com]

3.پایگاه خبری ایران پارتو [www.iranparto.com]

4.خبرگزاری شبستان [www.shabestan.ir]

5.اداره ثبت احوال شهرستان بویین زهرا[www.boinzahra.qazvin-nocr.ir]

6. تابناک [www.tabnak.ir]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا